Beheerder Fukushima: lozing afvalwater binnen veilige grenzen

Beheerder Fukushima: lozing afvalwater binnen veilige grenzen

De Stille Oceaan is na de eerste lozing van afvalwater uit de kerncentrale van Fukushima nog altijd veilig. Dat stelt de beheerder van de centrale, TEPCO, na analyse van monsters van donderdag. De gemeten radioactiviteit ligt volgens TEPCO ruim onder de nationale veiligheidsstandaard.

Dit meldt ANP.

In de monsters is volgens TEPCO minder dan 1500 Becquerel per liter gemeten, waarmee de mate van radioactiviteit wordt aangegeven. De nationale standaard is vastgesteld op 60.000. De beheerder zal regelmatig onderzoek blijven doen om naar eigen zeggen zorgen over de veiligheid weg te nemen. Het Japanse ministerie van Milieu heeft ook monsters genomen en deelt de onderzoeksresultaten aankomende zondag.

Veel afvalwater

De komende jaren wil Japan in totaal 1,3 miljoen ton afvalwater lozen. Dit water werd de afgelopen twaalf jaar verzameld, sinds de centrale werd getroffen door een tsunami. Volgens Japan is de lozing noodzakelijk omdat de opslagtanks vol zitten. Het Japanse besluit wordt gesteund door het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA).

Verdunnen en filteren

De autoriteiten melden dat het water voorafgaand aan de lozingen wordt verdund en gefilterd van bijna alle radioactieve stoffen. Het water zou daarna alleen een ongevaarlijke hoeveelheid tritium moeten bevatten.

Verbod Japanse zeevruchten

Toch maken Japanse vissers en buurlanden zich zorgen. Vooral China is kritisch. Het buurland beschuldigt Japan ervan de oceaan te vervuilen en heeft de import van Japanse zeevruchten aan banden gelegd. De Japanse premier Fumio Kishida heeft China, de grootste importeur van Japanse zeevruchten, opgeroepen het verbod terug te draaien.

Dionne Irving

Dionne Irving

Redacteur Productontwikkeling en Duurzaamheid

Dionne Irving is redacteur met als aandachtsgebieden productontwikkeling, duurzaamheid en product- en procesinnovatie.

Onderwerpen aanpassen

Mijn artikeloverzicht kan alleen gebruikt worden als je bent ingelogd.

  1. Meelworm goedgekeurd als novel food. Wat is de volgende stap voor producent Ynsect?
  2. Food Future Event: Hoe vliegen andere productontwikkelaars herformulering aan?
  3. Belgische startup wil met alcoholvrije distillaten alternatief bieden voor 'mierzoete' drankjes
  4. Startup maakt visvervangers 'in het hol van de vis': 'Structuur en smaak zijn het lastigst'
  5. Groente- en fruithandelaar wil grootschalig reststromen kasgroente verwerken
  6. Voor abonneesGrenswaarden NAPV aangepast: meer in lijn met Nutri-Score
  7. Voor abonneesTips van een ex-auditor aan QA: 'Je hoeft niet alles zelf te doen'
  8. VMT Webinar: Zo bereidt Tony's Chocolonely zich voor op de CSRD-wetgeving
  9. Aan de slag met suikerreductie? Deze collectie laat zien wat de mogelijkheden zijn
  10. Functionaliteit aspergevezels verbeteren? Nat malen helpt, zeggen onderzoekers
  1. Nieuwe vleesvervangers ontwikkelen? 'Snelheid is ontzettend belangrijk'
  2. In een langjarige uitbraak van listeriose werden 19 mensen ziek
  3. Seasogood onderzoekt of doorstart mogelijk is
  4. Startup Enough haalt investering op voor uitbreiding Nederlandse productie mycoproteïne
  5. EHEDG: 'verbied niet álle PFAS-stoffen in machines en processing equipment'
  6. Voeding importeren naar de VS? Handleiding Amerikaanse invoereisen is aangepast
  7. 'We krijgen weer meer vragen over smaak dan over zoutreductie mede vanwege Nutri-Score'
  8. Tip van jouw advocaat: Bij kortingsacties met uitzonderingen is 'Check de voorwaarden' onvoldoende
  9. Botulisme komt ook bij paarden voor (update)
  10. Handig overzicht: Fermentatie en plantaardig, een vruchtbare combinatie (update)