Overtollige productielijnen worden wereldwijd geveild

Overtollige productielijnen worden wereldwijd geveild

KENNISPARTNER - Online veilingen als verkoopmechanismen zijn in opkomst. Van de bekende vakanties en dagjes uit tot en met de NS die treinkaartjes veilt en Eneco die per veiling verkocht wordt. In veel branches wordt de transparante manier van kopen en verkopen omarmd. Ook in de voedingsmiddelenindustrie wordt de bekendheid van het online veilen van ongebruikte procesapparatuur steeds groter wat de circulaire economie ten goede komt.

Waar voorheen een niet meer gebruikte of ontkoppelde productielijn afgedankt in een loods of buiten op een fabrieksterrein terechtkwam, vindt deze productielijn via online veilingen steeds vaker zijn weg naar een tweede productief leven. Dat productieve leven hoeft lang niet altijd in de voedingsmiddelenindustrie te zijn. Ook andere branches maken graag gebruik van het vaak innovatieve, technisch hoogstaande en goed onderhouden machinepark van de Nederlandse fabrikanten van voedingsmiddelen. In Nederland zelf zie je dat bijvoorbeeld RVS-transportbanden uit de voedingsmiddelenindustrie graag overgenomen worden door de agrarische sector waar de kwaliteitseisen ook steeds hoger worden.

Wereldwijde belangstelling voor procesapparatuur

Recente cijfers laten zien dat apparatuur via online veilingen wereldwijd naar 140 verschillende landen verkocht wordt. De top 5 van landen waar de meeste apparatuur gekocht en naar getransporteerd wordt zijn Nederland, België, Duitsland, Polen en Roemenië. Maar ook in een land als Saoedi-Arabië wordt dankbaar gebruik gemaakt van bijvoorbeeld de wat meer mechanische machines. Apparatuur van Duitse makelij gaat vaak naar Balkanlanden en Oost-Europa. In Noord-Afrika en Griekenland is men meer gecharmeerd van de Italiaanse merken.

Door veilingen is een snelle uitbreiding mogelijk

Naast verkopen loont het ook om via online veilingen op zoek te gaan naar een uitbreiding van de eigen lijnen. Door toenemende investeringen in de voedingsmiddelenindustrie wordt de schaarste aan machines steeds groter net als de levertijden bij fabrikanten. Online veilingen bieden een eenvoudige en snelle manier om met kwalitatief goede machines het eigen productiepark uit te breiden. De landen waar de meeste apparatuur van gekocht wordt zijn Nederland, België, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk. In Engeland zie je dat er veel nieuwe en moderne fabrieken op nieuwe locaties neergezet worden en de inboedel van oude fabrieken te koop wordt aangeboden.

De waarde van productiemiddelen wordt vaak onderschat. Met het groter worden van online veilen als verkoopmiddel is echter de vraag ook gegroeid naar juist de afgedankte apparatuur die staat te verstoffen. Daardoor stijgt ook de waarde ervan.

Auteur: Andrej Pieterson, accountmanager food processing industries bij Troostwijk Veilingen, kennispartner van VMT

Modulaire bioreactor
Technologie

Toekomstbestendig ontwerpen - pak het geïntegreerd en modulair aan

Er worden in de voedingsindustrie steeds hogere eisen gesteld aan het eindproduct. Ook de randvoorwaarden zoals energieprijzen en milieu-eisen worden steeds bepalender. Er komt nogal wat op je af als je een nieuw voedingsmiddel wilt gaan produceren in een fabriek. Je moet het vaak doen met aannames bij het ontwerpen van een nieuwe productielijn. De oplossing voor toekomstbestendig ontwerpen is integraal en modulair denken. Expert Wouter van Gerwen van Bilfinger Tebodin legt uit hoe je dat aanpakt. 

 Siemens stelde onder het motto ‘infinite opportunities from infinite data’ haar Digital Enterprise-portfolio voor op de Indumation-beurs.
België

Digitalisering mag niet sluitstuk zijn van duurzaamheidsbeleid

Digitalisering is een duidelijk speerpunt dat deel uitmaakt van het duurzaamheidsbeleid waar voedingsbedrijven aan bouwen. Soft- en hardware oplossingen helpen bedrijven systematisch te automatiseren, digitaliseren en verkregen data optimaal te benutten. VMT bezocht de Belgische automatiseringsbeurs Indumation in Kortrijk Xpo.

stockbeeld
Technologie & Techniek

In 5 stappen naar duurzaam opschalen productie van plantaardige...

Laat veertig foodspecialisten van Bilfinger Tebodin hun hersens kraken over energiebesparing van proteïne productie. Dan krijg je binnen één dag acht concepten. Dat gebeurde tijdens een speciale fooddag waar alle foodspecialisten van Bilfinger Tebodin samenkwamen. "We hebben enorm veel kennis in de groep", zegt sproeidrogerspecialist Reindrik Huizing. "Plantaardige proteïnes komen enorm op. Hoe pak je die schaalvergroting op een duurzame manier aan? Daar hebben we samen over nagedacht aan de hand van vijf stappen."

"Onze grootste brouwerij van Europa ligt in Vlaanderen, een regio die meer en meer te kampen heeft met langdurige droogte."
Technologie & Techniek

Stella Artois-brouwerij bespaart 400 duizend kubieke meter...

De Stella Artois-brouwerij in Leuven zuivert momenteel 20 procent van het effluent van de waterzuiveringsinstallatie tot drinkwaterkwaliteit. Vooralsnog gebruikt de brouwerij dit water voor technische toepassingen. Wat overblijft gaat naar derden, zoals sinds kort de lokale brandweer, of wordt geloosd in de Dijle, zegt de duurzaamheidsmanager Europa bij AB InBev.

Beeld: Shutterstock
Misleiding

Misleiding voorkomen? Dit is de rol van de 'gemiddelde consument' in...

Voedselproducenten moeten rekening houden met de manier waarop de gemiddelde consument naar producten kijkt. Is de vormgeving van de nieuwe productlijn niet misleidend? Begrijpt de consument de voedingsclaim? En hoe kijkt de consument naar de etiketten op producten? Maar wie is de 'gemiddelde consument' precies? In dit artikel meer hierover.

Illustratie: Larissa Sas
Kennis uit de markt

Tip van jouw advocaat: Influencermarketing, hoe zit het precies?

KENNISPARTNER - COLUMN - Zet je als adverteerder wel eens influencers in voor je marketing? Dit is een effectieve manier om bepaalde doelgroepen te bereiken. Maar er gelden ook regels. Jouw advocaat bespreekt de belangrijkste aandachtspunten en geeft tips.

Een actueel thema bij de nieuwbouw van Vezet is verder ‘automatisering en robotisering’.
reststromen

Vezet gaat miljoenen kilo's groente besparen door snijafval te...

De nieuwbouw van Koninklijke Vezet in Warmenhuizen krijgt een oppervlakte van maar liefst 35.000 m2. In 2026 moet het in bedrijf gaan. In het ontwerp van de nieuwbouw ligt de focus op duurzaamheid, hygiënisch ontwerp en verwaarding van reststromen voor menselijke en dierlijke consumptie.

Beeld: Shutterstock
Trends 2025

Wat brengt 2025 voor R&D? 5 trends en praktische tips om deze te...

2025 staat voor de deur, en verschillende marktonderzoekers komen met trends voor volgend jaar. Zo presenteert Euromonitor 5 trends voor 2025: gezondheidsplannen, verstandigere portemonnee, Eco Logisch, gefilterde focus en AI ambivalent. In dit artikel de vijf trends uitgewerkt op een rij en tips van Euromonitor hoe deze te implementeren.

Beeld: Shutterstock
Reclame Code Commissie

'Boeren houden van koeien': imagocampagne voor jonge boeren of...

In een recente beslissing legt het College van Beroep (CvB) van de Stichting Reclame Code uit waarom transparantie rondom sponsoring van een ideële campagne door een commerciële organisatie noodzakelijk is. Ook verduidelijkt zij wanneer een partij wordt beschouwd als mede-adverteerder, die de aanbevelingen van de Reclame Code Commissie (RCC) of het CvB ter harte mag nemen. In dit artikel wordt deze recente uitspraak verder toegelicht.

Beeld: Shutterstock
Reclame Code Commissie

Misleidende reclame op voeding voorkomen? 8 opvallende uitspraken van...

Hoe ver mag je gaan met het aanprijzen van voedingsmiddelen? In 2024 boog de Reclame Code Commissie (RCC) zich opnieuw over reclames en voedselclaims die consumenten op het verkeerde been zouden kunnen zetten. Van fastfood tot snoep, van eieren tot bier. Dit artikel geeft een beknopt overzicht van de meest opvallende kwesties in 2024.

tegengaan milieuschade
Biologisch

Europees Hof over EU-biologo op producten uit derde landen:...

De Europese Unie beschouwt de Amerikaanse biologische wetgeving als gelijkwaardig aan de Europese. Op sommige punten wijkt deze Amerikaanse bio-wetgeving echter iets af van Europese. Mag in dat geval het EU-biologo op het Amerikaanse product worden gebruikt? In dit artikel meer over de uitspraak van de Europese rechter.

Claim

Maakt een medische claim iets een geneesmiddel? Uitspraak geeft...

Consumentenreviews met het woord 'pijn' of een verwijzing naar ziekte bij een levensmiddel: dit zijn verboden medische claims. Maar hoe beoordeel je deze claims? Is het daardoor een geneesmiddel geworden? Na jarenlange discussie is er eindelijk uitsluitsel. Is een product zelf duidelijk een levensmiddel? Dan is het levensmiddelenrecht van toepassing, en niet de geneesmiddelenwet.

Onderwerpen beheren

Mijn artikeloverzicht kan alleen gebruikt worden als je bent ingelogd.